Početna strana > Hronika > Vašington pojačava pritisak na Srbiju
Hronika

Vašington pojačava pritisak na Srbiju

PDF Štampa El. pošta
sreda, 11. avgust 2010.

SAD traži da Srbi sa Kosova prihvate vlast u Prištini

U Vašingtonu su ohrabreni signalima iz Srbije u poslednjih desetak dana i smatraju da će Beograd prihvatiti realnost na Kosovu, kaže za „Blic“ Obrad Kesić, stariji partner u „TSM Global Konsultants LLC“ iz Vašingtona i dobar poznavalac politike SAD. Kesić najavljuje da će, uz vešto korišćenje glavnog aduta da Srbija želi integraciju u EU, sledeći pritisak Stejt departmenta na Beograd biti zahtev da urazumi Srbe na severu Kosova da prihvate vlast Prištine.

Kesić navodi da se u diplomatskim krugovima u Vašingtonu i među onima koji utiču na kreiranje politike sve češće ističe uverenje da se „Srbija opredelila za EU“ i da će zato pitanje Kosova biti manje problematično.

- Raspoloženje vezano za Kosovo je u Vašingtonu veoma optimistično. Na osnovu rasprave u Skupštini Srbije i izjava ministra Vuka Jeremića o tome da se Srbija neće sukobljavati sa Briselom i Vašingtonom zbog Kosova, stvara se uverenje da je konačno došlo do pomaka u poziciji Srbije i da zato nije vreme da se traži neko kompromisno rešenje oko statusa i podele, već da treba iskoristiti trenutak i dodatno uceniti Srbiju članstvom u EU. Vlada uverenje da treba nastaviti sa dosadašnjom tvrdom politikom i da je rešenje blizu. Beogradu je poslata jasna poruka da posle mišljenja Međunarodnog suda pravde nema povratka i da treba što pre pokrenuti pregovore između Beograda i Prištine o konkretnim problemima - kaže Kesić za „Blic“.

Kesić smatra da je Srbija sada u nepovoljnijem položaju nego što je bila pre iznošenja mišljenja suda i da joj se više ne nudi ubrzanje pristupa EU u zamenu za kooperativnost oko Kosova.

- Srbija je htela i EU i Kosovo, a sad će ostati i bez jednog i bez drugog - kaže Kesić.

U Beogradu su sve češći zahtevi da se preispita dosadašnja politika i strategija Srbije prema Kosovu. Posle Vuka Draškovića, lidera SPO, koji je predložio promenu rezolucije koju je Srbija podnela u UN i hitan početak pregovora Beograda i Prištine o autonomiji i zaštiti Srba na Kosovu, svoj predlog je izneo i lider LDP Čedomir Jovanović. On je juče u Skupštini Srbije novinarima podelio svoj predlog rezolucije i izneo zahtev za promenu strategije.

- Zalagaću se za priznanje one nezavisnosti Kosova koja je prihvatljiva za Srbe na Kosovu. Ja ću se zalagati za rešavanje problema - kazao je Jovanović i ocenio da promena državne politike treba da podrazumeva i ubrzanje evropskih integracija i učlanjenja u NATO.

Potrebno je, kako je rekao, postizanje istorijskog dogovora Beograda i Prištine „koji mora da uvaži realnost“ i koji će omogućiti posebne veze Srbije i Kosova, eksteritorijalnost srpskih manastira i zaštitu svih ljudi koji tamo žive.
Predlog rezolucije koju će podneti LDP kao najvažniji cilj državne politike Srbije predviđa „konačno rešavanje svih otvorenih pitanja koja opterećuju političku, ekonomsku i bezbednosnu budućnost, kao i okretanje brzom ispunjavanju uslova za prijem u EU“.

Jeremić lobira u UN za rezoluciju

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić ovih dana neumorno pokušava da obezbedi većinu u Generalnoj skupštini UN za srpsku rezoluciju kojom se osuđuje jednostrano proglašenje nezavisnosti i traže pregovori o svim otvorenim pitanjima. Kako „Blic“ saznaje iz izvora bliskih državnom vrhu Srbije, činjenica da još nijedna zemlja nije priznala Kosovo nakon mišljenja suda ohrabruje Beograd da bi mogao da dobije većinu za svoje stavove. 

(Blic)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner